Informacje praktyczne
Budowa i funkcje narządu wzroku
Narząd wzroku człowieka składa się z gałki ocznej, drogi wzrokowej oraz ośrodków wzrokowych mózgu. Właściwym narządem odbierającym bodźce wzrokowe z otaczającego nas świata jest gałka oczna a w szczególności jej światłoczuła warstwa wewnętrzna – siatkówka, to właśnie w niej znajdują się specjalne komórki – fotoreceptory dzięki którym oko ludzkie odbiera bodźce z otaczającego nas świata. Największe zagęszczenie komórek odpowiedzialnych za widzenie barwne (czopków) znajduje się w centralnej części siatkówki zwanej plamką żółtą.
Jak skutecznie chronić narząd wzroku?
Coraz mniej wagi przywiązujemy do profilaktyki zdrowotnej naszych oczu. W dzisiejszym świecie nie wystarczy już nosić okulary aby zachować zdrowie do późnej starości. Tempo życia, stres, nie przykładanie roli do racjonalnego, właściwie dobranego pożywienia, bogatego w owoce i warzywa może w krótkim czasie doprowadzić do choroby. Poniżej przedstawiamy kilka informacji jak skutecznie chronić się przed chorobami oczu.
W ostatnim czasie wiele mówi się o niekorzystnej roli stresu oksydacyjnego w powstawaniu chorób oczu takich jak zwyrodnienie plamki związane z wiekiem (AMD). Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) AMD jest trzecią w kolejności przyczyną ślepoty na świecie. Stres oksydacyjny polega na stopniowym uszkadzaniu komórek naszego organizmu za pomocą reaktywnych form tlenu (wolnych rodników) na skutek zaburzenia naturalnej bariery ochronnej.
To właśnie plamka żółta siatkówki jest bardzo podatna na stres oksydacyjny. Z powodu wielu procesów biochemicznych jakie w niej zachodzą plamka żółta wymaga dużej podaży tlenu, ale także jest ona narażona na niekorzystne działanie promieniowania UV.
W obrębie plamki żółtej znajdują się pigmenty wzrokowe: luteina, zeaksantyna i mezozeaksantyna. Dzięki ich obecności plamka żółta ma żółtawe zabarwienie. Pigmenty te są naturalnym filtrem zabezpieczającym siatkówkę przed uszkadzającym ją promieniowaniem UV oraz są barierą przed wolnymi rodnikami przez co chronią siatkówkę przed stresem oksydacyjnym. Organizm nasz nie ma zdolności wytwarzania wymienionych pigmentów – niezbędnym jest więc stałe i regularne dostarczanie ich z pożywieniem.
Niezbędną ochronę narządu wzroku stanowią również wielonienasycone kwasy tłuszczowe (omega – 3), które w normalnych warunkach występują w znacznej ilości w fotoreceptorach siatkówki oka.
Wobec ciągłych deficytów czasu spowodowanych szybkim tempem życia rozsądne uzupełnianie witamin i suplementów żywieniowych może pomóc uchronić nas przed konsekwencjami dla oczu i zachować dobry wzrok do późnej starości.