Ciekawostki

 

Złudzenie optyczne jest to błędna interpretacja obrazu przez mózg pod wpływem kontrastu, cieni, użycia kolorów, które automatycznie wprowadzają mózg w błędny tok myślenia. Złudzenie wynika z mechanizmów działania percepcji, które zazwyczaj pomagają w postrzeganiu. W określonych warunkach jednak mogą powodować pozornie tylko prawdziwe wrażenia.

 

Złudzenie ściany kawiarni - Apo-lutea - suplement diety na wzrok

Złudzenie ściany kawiarni

Patrząc na wzór mamy wrażenie ze linie są zaokrąglone, a poszczególne czworokąty nie są kwadratami. Tymczasem wszystkie szare linie są do siebie równoległe, a wszystkie czworokąty są kwadratami.

Złudzenie Ebbinghausa - Apo-lutea - suplement diety na wzrok

Złudzenie Ebbinghausa

To złudzenie optyczne polegające na błędnej percepcji wielkości kształtów. Dwa pomarańczowe koła znajdują się obok siebie, przy czym jedno z nich otoczone jest większymi od siebie kołami, a drugie mniejszymi. Wydaje się nam, że koło otoczone mniejszymi kołami jest większe, tymczasem oba pomarańczowe koła są tej samej wielkości.

Złudzenie spirali - Apo-lutea - suplement diety na wzrok

Złudzenie spirali

Spirala, którą tu widzicie nie jest wcale spiralą. To raczej zmyślne ułożenie cięciw okręgu, których końce są wzmocnione trójkątami. Jednak to sprawia wrażenie spirali ze zwykłym początkowym punktem.

Złudzenie Mullera-Lyear - Apo-lutea - suplement diety na wzrok

Złudzenie Mullera-Lyear

Złudzenie dotyczące dwóch linii tej samej długości zakończonych strzałkami “do wewnątrz” lub “do zewnątrz” linii. Ulegamy silnemu złudzeniu, że linia ze strzałkami “do wewnątrz” jest dłuższa.

Złudzenie kontrastu równoczesnego - Apo-lutea - suplement diety na wzrok

Złudzenie kontrastu równoczesnego

Złudzenie to polega na błędnej ocenie środkowego paska. Wydaje Ci się, że jego barwa zmienia się od ciemnoszarego (po lewej stronie) do jasnoszarego (po prawej stronie), tymczasem pasek na całej długości ma ten sam odcień. Złudzenie spowodowane jest kolorem tła, do którego przyrównujemy szary pasek.

Wstęga Macha - Apo-lutea - suplement diety na wzrok

Wstęga Macha

Krawędź białej płaszczyzny sąsiadująca z czernią wydaje się rozjaśniona, a krawędź czarnej ciemniejsza. Dzieje się tak z powodu hamowania obocznego na siatkówce – kontrast między jasnymi i ciemnymi płaszczyznami w miejscu gdzie sąsiadują ze sobą zostaje zwiększony.

Siatka Hermana

Na skrzyżowaniach białych pasów pojawiają się szare kropki. Jest to również wynik hamowania obocznego – włókno nerwowe, które przewodzi pobudzenie z obszaru skrzyżowania białych pasków jest hamowane przez cztery sąsiadujące włókna. Tymczasem wszystkie inne hamowane są słabiej – tylko przez dwa.

Irradacja - Apo-lutea - suplement diety na wzrok

Irradacja

Biały kwadrat na ciemnym tle wydaje się być większy niż czarny na jasnym, mimo iż obydwa są tej samej wielkości. Dzieje się tak, ponieważ pole podrażnienia fizjologicznego na siatkówce zajmuje większą powierzchnię, niż wielkość postrzeganego obrazu w rzeczywistości, a to z kolei spowodowane jest tym, że receptory na siatkówce połączone są w grupy.

 

Inne przykłady złudzeń optycznych

Przykład złudzenia optycznego - Apo-lutea - suplement diety na wzrokPrzykład złudzenia optycznego - Apo-lutea - suplement diety na wzrokPrzykład złudzenia optycznego - Apo-lutea - suplement diety na wzrokPrzykład złudzenia optycznego - Apo-lutea - suplement diety na wzrokPrzykład złudzenia optycznego - Apo-lutea - suplement diety na wzrokPrzykład złudzenia optycznego - Apo-lutea - suplement diety na wzrokPrzykład złudzenia optycznego - Apo-lutea - suplement diety na wzrokPrzykład złudzenia optycznego - Apo-lutea - suplement diety na wzrokPrzykład złudzenia optycznego - Apo-lutea - suplement diety na wzrokPrzykład złudzenia optycznego - Apo-lutea - suplement diety na wzrokPrzykład złudzenia optycznego - Apo-lutea - suplement diety na wzrokPrzykład złudzenia optycznego - Apo-lutea - suplement diety na wzrok